Чому прийнято скасування монет в Україні

З 1 липня 2018 року набула чинності постанова Правління Нацбанку України "Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів" від 15 березня 2018 року. Чому вирішено прибрати дріб'язок і чим загрожує громадянам скасування монет в Україні, спробуємо розібратися у статті Super Money Counters.

Скасування монет в Україні номіналом 1, 2, 5, 25, на думку Нацбанку, пояснюється невиправданими витратами на їх випуск, які перевищують номінальну вартість, навіть без урахування витрат на перевезення, зберігання та обробку. Крім того, спостерігається низьке повернення (4% від загальної маси) металевих грошей до банківської системи через те, що в основному вони втрачаються в процесі обігу або використовуються не за прямим призначенням. Сувенірна продукція, оформлення підлог, стін, панно копійками стали своєрідним трендом.

Скасування дріб'язку в Україні не означає одномоментне вилучення з обігу всіх копійок дрібного номіналу. До 1 жовтня 2019 року монети 1, 2, 5 залишаються платоспроможним засобом. З жовтня їхній оборот припиняється.

 

отмена мелочи в украине

Що буде з дріб'язком в Україні та що таке круглий чек

Коли скасують дріб'язок в Україні, за готівкових розрахунків буде запроваджено практику округлення підсумкових сум у чеку до оплати. На думку експертів, так буде легше відійти від застосування монет номіналом 1, 2, 5, 25. Якщо покупець має копійки даних номіналів, то при бажанні має повне право ними скористатися. Аналогічно чинить і касир. Хоча практично, “світлі” монети давно перестали грати велику роль в розрахунках. Часто продавці та покупці "прощають" один одному дрібні гроші через те, що їх часто не виявляється в наявності або небажання їх перераховувати.

Коли приберуть дріб'язок в Україні, будуть прийняті такі норми заокруглення чека:

  • підсумкова сума чека, що закінчується на 1-4 копійок, округляється в меншу сторону;
  • підсумкова сума чека, що закінчується на 5-9 копійок округляється у більшу сторону.

Що стосується безготівкових розрахунків, то округлення на них не поширюється.

когда отменят мелочь в украине

Як бачите, округлення відповідають математичним правилам, знайомим нам зі шкільної лави та не складають складнощів. Варто враховувати, що йдеться про округлення загальної суми до оплати, а не кожного цінника окремо. Тому переживати про тотальне підвищення цін і, тим більше, інфляції не варто. За попередніми підрахунками, скасування монет в Україні допоможе заощадити близько 90 млн. на рік.

З метою економії НБУ планує замінити дрібні паперові купюри, номіналом 1, 2, 5, 10 грн на металеві. З одногривневими та двогривневими ви, напевно, вже стикалися, а ось копійки у п'ять та десять гривень лише планується до виготовлення. Термін служби паперових грошей становить лише кілька років, а металеві десятиліття. Відповідно держава значно заощадить кошти на пресі. Тож не варто турбуватися про те, що в Україні не буде монет зовсім. Тепер ви знаєте, які монети скасували в Україні і, можливо, залиште деякі з них у свою нумізматичну колекцію.

Скасування монет в Україні: оптимізована обробка монет

Для власників бізнесу, які мають справу з готівкою, зокрема із залізними, купівля лічильника, сортувальника монет стане вдалим рішенням. Супермаркети, бухгалтерії ринків, банківські організації, фінансові установи, мережі роздрібних магазинів використовують це обладнання для швидкого рахунку та сортування за номіналами. Вибирайте техніку, що відповідає потребам вашого бізнесу, за вигідною ціною з гарантією якості.

Читайте корисні рекомендації про перевірку грошей на справжність та інші цікаві статті у блозі Super Money Counters.